Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Ulepszanie detekcji przez wizualną weryfikację

Wykrycie intruza pozostaje podstawą bezpieczeństwa w znacznej części organizacji i firm, i ma znaczące osiągnięcia, jeśli chodzi o ochronę mienia. Jednak drażliwy problem uciążliwych alarmów pozostaje niezadowalający dla wielu stron. W celu dostarczenia bardziej efektywnej ochrony wiele firm skłania się ku weryfikacji wizualnej, która poprawia dokładność.

 
11:22
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Problem fałszywych alarmów uprzykrzał życie w technologiach związanych z wykrywaniem intruza przez wiele lat, ale obecnie jest praktycznie wyeliminowany, dzięki nowym, profesjonalnym, dobrym jakościowo systemom alarmowym. Za starych, złych czasów ludzie mówiąc o fałszywych alarmach, mieli na myśli wiele czynników, które mogły je wywołać. Niektóre były spowodowane przez kiepską instalację, inne przez obiekty zidentyfikowane jako zagrożenie choć go nie stanowiły, a część przez awarię w wyposażeniu.
Przez lata producenci urządzeń służących do wykrywania intruza pracowali niestrudzenie, by zaprojektować i wykonać czujniki, które mogłyby zaoferować wysoki poziom operacji, zarówno w kwestii stabilności i skuteczności wykrywania. Inteligentny projekt urządzenia wyeliminował kwestie środowiska, które mogłyby uruchamiać urządzenie. Zwiększył także jakość wykonania, więc awarie skomplikowanych komponentów odeszły w niepamięć.
Pomimo tych zalet fałszywe alarmy wciąż istnieją. Ma to związek z tym, w jaki sposób policja uznaje dany alarm za fałszywy.  Należałoby powiedzieć, że problem leży w określaniu fałszywości alarmu: detektory aktywują się na prawdziwy ruch, ale jednak ten ruch nie jest zagrożeniem. Więcej może rozjaśnić przykład. Użytkownik wszedł do zabezpieczonego i chronionego obszaru, co spowodowało uruchomienie alarmu. Jednak według policji jest to alarm fałszywy, ponieważ nie był spowodowany włamaniem. System dobrze rozpoznał osobę w ochranianej przestrzeni, tylko sytuacja była inna.
Błąd ludzki jest szeroko rozpowszechniony i oddziałuje nie tylko na systemy alarmowe.  Jednak z wyskalowanym systemem alarmowym, odpowiedź policji mogłaby zostać zagubiona z powodu tych błędów. Z tego powodu czujniki tylko wykrywają ruch i zgłaszają ten fakt. W centrum alarmowym ARC (ang. alarm receiving centre) operatorzy widzą powiadomienie, gdy pojawi się alarm. Nie ma jednak żadnych dodatkowych informacji, które mogą pomóc im zdecydować, czy jest to alarm wymagający ingerencji policji czy nie.
Dodatkowo jeśli ARC skontaktuje się z użytkownikiem końcowym, klient często nie jest w stanie powiedzieć cokolwiek o zdarzeniu (chyba, że jest w domu i sam go spowodował).
Należy pamiętać o tym, że alarmy przekazane do centrum ARC i kolejno do policji muszą być potwierdzone. Standardowa procedura potwierdzająca jest taka: wymagana jest aktywacja dwóch czujników, które ukazują ruch w pobliżu. Jeśli zostanie potwierdzony fałszywy alarm, jest to traktowane jak nadzwyczajne wydarzenie i przekazywane do policji do zwrócenia uwagi.
Dzięki inteligentnym narzędziom weryfikacja wizualna może zostać dodana do każdego profesjonalnego systemu alarmowego i w szybki i łatwy sposób pomóc zminimalizować fałszywe alarmy.
 
Weryfikacja wizualna

Podstawowa idea weryfikacji wizualnej jest prosta. Kiedy system alarmowy wykryje ruch, podłączona kamera robi serię zdjęć, które są przesyłane do ARC wraz z powiadomieniem o alarmie. To pozwala operatorowi ARC na szybkie i łatwe ustalenie, co spowodowało alarm.
Jeśli na przykład operator zobaczy stos pudełek, który przewrócił się na podłogę, może wyciszyć alarm i nie przekazywać go policji. To pomaga dobrze wykorzystywać zasoby policyjne, a także zapobiega ryzyku unieważnieniu numeru URN użytkownika, co prowadzi do usunięcia numeru z policyjnych służb odpowiadających za szybką odpowiedź na wezwanie.
Jednocześnie jeśli obrazy pokażą włamywacza próbującego coś ukraść, operator ARC może od razu przekazać tą informację policji. Gdy policja dysponuje potrzebnymi zasobami, może od razu zatrzymać intruza i przyłapać go na gorącym uczynku.
Weryfikacja wizualna nie jest nową technologią. Wiele zakładów przemysłowych już stosowało różne jej odmiany w przeszłości. Niektóre były kosztowne i niezbyt dostosowane do potrzeb weryfikacji. Czasem obrazy docierają na posterunek policji długo później niż zgłoszenie alarmu, a niektóre z kolei docierają bardzo szybko, ale są bardzo niskiej jakości by transmisja była szybsza.
W niektórych przypadkach operator musiał opuścić swoje stanowisko i udać się do oddzielonej stacji zajmującej się monitoringiem, aby zobaczyć dokładnie obrazy.
Zamysłem weryfikacji wideo była pomoc operatorowi ARC i bardziej efektywne wykonywanie podziału alarmów.
Inny problemem z weryfikacją wizualną alarmów była weryfikacja alarmów fałszywych. Gdy na przykład pracownik wszedł do części zabezpieczonej i przypadkowo włączył alarm, to operator ARC zobaczy obraz osoby i przekaże go policji. Nie może wiedzieć, że jest to pracownik i alarm jest fałszywy. Jednak w ogólnej opinii lepiej podjąć akcję, jeśli nie jest się pewnym, że alarm jest fałszywy.
Podczas gdy alarmy potwierdzane wizualnie oferują wiele korzyści i mogą dostarczać dokładniejsze zarządzanie nimi, ciągle mają pewna wady.
Wraz ze zmiana w technologii i komunikacji nowa inteligentna oferta jest możliwa. Potwierdzenie wizualne alarmów może zostać dodane do szerokiej gamy profesjonalnych systemów ochrony, obrazy mogą być przesyłane do tej samej przestrzeni roboczej co powiadomienie o alarmie oraz niezbędne informacje mogą być bezpośrednio przekazywane do operatora i użytkownika, żeby zweryfikować, czy to nie fałszywy alarm.
 
Inteligentna opcja

Firma OPTEX posiada spory dorobek w dziedzinie dokładnych i niezawodnych urządzeń wykrywających, a teraz wprowadziła do oferty Intelligent Visual Monitoring. To rozwiązanie łączy czujniki wykrywające intruza i przycisk napadowy wraz z kamerą IP, dzięki której operator ARC może zobaczyć, co wywołało alarm. Rozwiązanie korzysta również z oprogramowania bazującego na chmurze, które pozwala przesyłać obrazy do użytkownika końcowego, który może odrzucić alarm, jeśli jest fałszywy.
Rozwiązanie korzysta także z sprzętu sieciowego Bridge, który łączy istniejące panele alarmowe z kamerami ONVIF lub NVRs, co pozwala na użycie systemów już istniejących lub stworzenie innego, jeśli jeszcze takiego nie ma.
Ze względu na elastyczność to rozwiązanie pozwala na mało kosztowną a sprawną weryfikację wizualną, która może zostać zaimplementowana bez naruszania integracji już istniejących systemów ochronnych.
 
Źródło: Benchmark magazine
 

prasa i literatura branżowa