Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

6 najczęstszych błędów w ustawieniu skanera bezpieczeństwa

Coraz częściej w zakładach używa się laserowych skanerów bezpieczeństwa ze względu na duży wybór, zakres, rozmiar czy wytrzymałość. Przedstawiamy sześć spraw, o których należy pamiętać podczas ich ustawiania.

15:05
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
  1. Zaplanuj kwestie bezpieczeństwa przy planowaniu maszyny
Ważne jest, aby nie pomijać kwestii bezpieczeństwa przy planowaniu organizacji zakładu, budowie nowej linii produkcyjnej czy dodawaniu nowej maszyny. Jeśli jest wiadomo wcześniej, że prędzej, czy później, takie zabezpieczenia będzie trzeba dodać, warto uwzględnić to wcześniej. Pozwoli to uniknąć wielu zmartwień w późniejszym czasie. Należy szczególnie pamiętać o ślepych strefach, pokryciu i lokalizacji niebezpieczeństw w pobliżu maszyny. Uwzględnić trzeba również transportery autonomiczne, jeśli takie występują w zakładzie.
  1. Niewłaściwie skonfigurowane wartości wielokrotnego próbkowania
Należy dobrać wartości próbkowania odpowiednio do zakładu, biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne takie, jak owady, iskry spawalnicze, pogoda, czy inne elementy, które nie muszę zostać wykryte. Z drugiej strony zbyt małe próbkowanie spowoduje efekt odwrotny, czyli w skrajnej sytuacji bariera może nawet przepuścić człowieka. W każdej z tych sytuacji czają się niebezpieczeństwa i niepotrzebne opóźnienia.
  1. Niewłaściwy dobór skanera bezpieczeństwa
Zasięg, jaki ma skaner, nie jest jedynym wyznacznikiem odpowiedniego doboru sprzętu. Zbyt duże zasięg i kąt skanowania prowadzi do zwiększania liczby próbek wielokrotnych i braku rozdzielczości kątowej.  Rekomendowane wielokrotności do ogólnych zastosowań zostały zebrane w tabeli.
Rekomendowana wielokrotność Zastosowanie
2 x Zastosowania statyczne: ochrona niebezpiecznej strefy poziomej, ochrona niebezpiecznej strefy pionowej w warunkach czystych
2 x Zastosowania statyczne: Ochrona dostępu pionowa
4 x Aplikacje mobilne
8 x Zastosowania statyczne: ochrona niebezpiecznej strefy pionowej i poziomej w warunkach zanieczyszczeń
 
  1. Niewłaściwie dobrana rozdzielczość
Aby skaner spełniał swoje zadanie, należy przemyśleć odpowiednie jego ustawienie i dopasowaną do tego rozdzielczość. Ustawienie powinno zostać tak przemyślane, żeby nie można było nad skanerem przeskoczyć, czy obejść go. Najlepsza wysokość to 300 mm oraz ustawienie rozdzielczości na 70 mm, wtedy skaner jest w stanie wykryć ludzką nogę. Jeśli takie ustawienie nie jest możliwe, można go zamontować na wysokości mniejszej niż 300 mm, ale wtedy ustawić rozdzielczość 50 mm.
  1. Warunki środowiskowe
Mimo tego, że przez ostatnie lata technologia skanerów bezpieczeństwa bardzo się rozwinęła, o czym świadczą chociażby skanera stworzone do pracy na zewnątrz, nie w każdym warunkach i środowisku zainstalowanie skanera bezpieczeństwa jest opłacalne. Należy przed inwestycją zastanowić się, czy skaner będzie odpowiedni do danego zastosowania, a czy przypadkiem nie ograniczy możliwości, czy wręcz bezpieczeństwa pracy maszyny. Szczególnie trzeba to rozważyć, jeśli miałby być zainstalowany w warunkach uwzględniających śnieg, mocną mgłę, deszcz, duże zanieczyszczenia. Można także przeprowadzić wcześniej testy próbne.
  1. Niebezpieczne przełączanie między strefami bezpieczeństwa
Skaner może mieć kilka stref bezpieczeństwa, do tego strefy ostrzegawcze i bezpieczne. Nieprzemyślane przełączanie skanera w obrębie stref może doprowadzić do groźnych sytuacji.
 
Źródło: SICK USA blog
 

prasa i literatura branżowa