Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Balluff SmartCamera BVS - Sortowanie guzików

W szerokim portfolio firmy Balluff nie zabrakło miejsca na ciekawe i niezawodne  rozwiązania z obszaru systemów wizyjnych. Jednym z nich jest SmartCamera, która idealnie sprawdza się trudnych warunkach przemysłowych oraz pozwala na tworzenie rozwiązań na miarę  Przemysłu 4.0. Przykładem ciekawej aplikacji, która łączy wykorzystanie robota przemysłowego i rozwiązań wizyjnych jest rozwiązanie, które umożliwia sortowanie guzików.
 
10:50
Istotą procesu jest połączenie systemu przetwarzania obrazu (identyfikacja obiektów) z systemem chwytaków robota. W automatyce przemysłowej kluczowym parametrem jest szybkość i pewność działania oraz przetwarzanie i wysyłanie informacji. Zastosowanie najnowszej technologii oraz wykorzystanie wieloletniego doświadczenia firmy Balluff sprawia, że SmartCamera staje się optymalnym wyborem.
 
            Aplikacja sortowania guzików pod kątem rozpoznawania ich wielkości i kształtu zrealizowana została w warunkach odzwierciedlających rzeczywistą linię produkcyjną. Do jej realizacji wykorzystano przenośnik taśmowy, nad którym w odległości kilkudziesięciu centymetrów zainstalowana została SmartCamera.  Wysokość instalacji kamery może być dostosowana do konkretnych warunków otoczenia danej aplikacji, a właściwe pole widzenia realizowane jest przed dobór odpowiedniego obiektywu z szerokiej oferty akcesoriów. 
 
Dobór prawidłowego oświetlacza przekłada się na efekt końcowy i decyduje o tym czy dana aplikacja będzie zrealizowana z sukcesem. W zależności od analizowanego obiektu, należy dobrać odpowiedni oświetlacz, np. liniowy, pierścieniowy lub tzw. backlight, który zagwarantuje odpowiednie oświetlenie, a co za tym idzie pozwoli na uwidocznienie poszukiwanych cech rozpatrywanego przedmiotu. Istotny jest także rodzaj światła, m.in. podczerwień, światło białe, czy światło czerwone oraz dobór akcesoriów pozwalających na eliminacje refleksów świetlnych (nasadka dyfuzyjna).  SmartCamera umożliwia bezpośrednie podłączenie oświetlacza do jednego z portów zlokalizowanych na dolnej ścianie obudowy kamery. Możliwe jest także podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, przez co oświetlacz pracuje niezależnie, w trybie ciągłym.
 
W przypadku opisywanej aplikacji optymalnym wyborem okazało się zastosowanie oświetlacza pierścieniowego, którego światło pada prostopadle do powierzchni, na której zlokalizowany jest badany obiekt (w naszym przypadku makieta z guzikami).
 
            Na makiecie znajduje się pięć rodzajów guzików o różnych wielkościach i kształtach. Pierwszym krokiem jest "nauka" kamery każdego z nich przy użyciu prostego oraz  intuicyjnego interfejsu BVS Cockpit. Dostęp do Cockpitu uzyskujemy poprzez przeglądarkę internetową, wpisując adres kamery. Samo oprogramowanie nie jest skomplikowane, a  głównym założeniem przy jego tworzeniu była prostota obsługi. Użytkownik nie musi być ekspertem od przetwarzania obrazu, aby "nauczyć" kamerę rozpoznawania obiektów.
 
            Makieta z rozrzuconymi losowo na całym obszarze piętnastoma guzikami, porusza się na przenośniku taśmowym. Czujnik optoelektroniczny emituje wiązkę światła i reaguje na obiekty, które pojawiają się w "jego polu widzenia". W momencie wykrycia makiety, przenośnik taśmowy zostaje zatrzymany, tak aby makieta znalazła się idealnie w polu widzenia SmartCamery. Następnie rozpoczyna się "inspekcja", czyli wcześniej zdefiniowany program. Warto zauważyć, że kąt ułożenia makiety nie wpływa na wynik końcowy. W trybie "monitorowania" uruchomiony jest program inspekcji rozpoznający jeden rodzaj guzika. Każdy kolejny guzik jest identyfikowany pojedynczo, a dane o jego położeniu przesyłane są sięcią Profinet do sterownika PLC, który następnie przesyła je do robota. Manipulator sięga kolejno po guziki konkretnego typu rozmieszczone na makiecie i wkłada je do jednego otworu. W momencie gdy SmartCamera rozpozna wszystkie guziki jednego rodzaju, przenośnik taśmowy zostaje ponownie uruchomiony oraz następuje zmiana programu inspekcji w kamerze, który bierze pod uwagę następny typ guzika. Cały proces trwa do momentu, aż kamera nie będzie w stanie rozpoznać żadnego obiektu. Oznacza to, że wszystkie guziki zostały prawidłowo posortowane.
 
            Rozpoznawanie obiektów to jedno z narzędzi SmartCamery firmy Balluff. Zakres pracy tego urządzenia nie kończy się na identyfikacji, lecz umożliwia szerokie spektrum działania, m.in. odczyt kodów kreskowych, kodów 2D lub zwykłego tekstu, analizę jasności, konturu przedmiotu oraz pomiary jego gabarytów. Wszystkie te narzędzia, dostępne z poziomu przejrzystego interfejsu BVS Cockpit, pozwalają tworzyć efektywne rozwiązania w procesach produkcyjnych.
 

 

prasa i literatura branżowa