Przykładem zastosowania czujnika SCHUNK SRV jest kontrola kompletności i obecności części mechanicznych, takich jak kołki, pierścienie, nakrętki lub śruby, kontrola montażu i właściwości, rozpoznawanie uszkodzenia krawędzi, skanowanie pozycji zamknięć i etykiet, wysortowywanie wadliwych części lub, w zastosowaniach „Pick & Place“, dbanie o bezpieczne uchwycenie części znajdujących się w całkowicie różnych położeniach lub luźno zwisających przedmiotów, jak kable i węże.
Nowa przyszłościowa technologia
Czujnik SRV łączy w kompaktowej obudowie, oprócz kamery i obiektywu, oświetlenie diodowe LED i elektronikę do analizowania danych wraz z oprogramowaniem i interfejsami. W najprostszym przypadku wystarczy podłączyć czujnik do zasilania i zaprogramować go przy pomocy dwóch przycisków. Po zaprogramowaniu czujnik wysyła sygnał przewodem sterującym i sygnalizuje na przyklad, czy wymagany element jest na swoim miejscu, czy go brakuje. Użytkownik nie musi w związku z tym najpierw programować aplikacji w komputerze, a następnie przenosić jej do czujnika, lecz może natychmiast rozpocząć pracę - w ten sposób nawet nieprzeszkolony użytkownik może w ciągu kilku minut intuicyjnie rozpocząć pracę z użyciem analizy optycznej. Dla bardziej wymagających zadań dostępne jest dodatkowo oprogramowanie do rozpoznawania obiektów i pozycji, które zostało zaprojektowane z myślą o jak najprostszej obsłudze.
Oferując czujnik SRV, firma SCHUNK otwiera przed swoimi klientami nową przyszłościową technologię. 
Czujnik SRV charakteryzuje się wysoką rozdzielczością 720 x 480 dpi (WVGA) i pracuje z prędkością 60 klatek na sekundę. Do wyboru są trzy odległości robocze (150, 300 lub 450 mm) z różnymi wielkościami pola obrazu (76 x 48, 117 x 72 lub 129 x 81 mm). W zależności od wymagań do wyboru są trzy różne kolory oświetlenia (czerwony, niebieski oraz NIR – bliska podczerwień), przy czym możliwa jest praca w trybie światła ciągłego lub pulsującego. Opcjonalnie możliwe są również aplikacje w świetle przechodzącym. Do komunikacji służą zintegrowane przemysłowe gniazda I/O oraz wyjścia analogowe i łącze USB 2.0 do interfejsu wizualizacji (GUI). Transmisja wyników kontroli może odbywać się interfejsem szeregowym. Kompaktowa obudowa o wymiarach 64 x 64 x 79 mm znajduje się w klasie ochrony IP67 i przyczynia się znacznie do wysokiej kompatybilności elektromagnetycznej.
Czujnik SRV firmy SCHUNK łączy w kompaktowej obudowie, oprócz kamery i obiektywu, oświetlenie diodowe LED i elektronikę do analizowania danych wraz z oprogramowaniem i interfejsami Zastosowanie w ograniczonej przestrzeni
Dla zastosowań w ograniczonych przestrzeniach czujnik SRV wyposażony jest w kamerę umieszczoną w oddzielnej obudowie o wymiarach 27,5 x 30 x 30 mm. Sama głowica kamery jest tak mała, że można ją wbudować w chwytak. Firma SCHUNK oferuje od pierwszego kwartału 2008 chwytaki typoszeregu PGN-plus, PGB, PZN-plus i PZB lub JGP i JGZ od wielkości 80, także z zintegrowanym czujnikiem SRV. Użytkownicy mają w ten sposób między innymi możliwość połączenia procesów sortowania i kontroli jakości lub - w przypadku pozycjonowania chwytaków - osiągnięcia dokładności, która w przeciwnym wypadku mogłaby być realizowana tylko przy wysokich nakładach mechanicznych.
Czujnik praktycznie nie wymaga konserwacji, oszczędza koszty eksploatacyjne i dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom oferuje wysoką jakość za korzystną cenę.
Źródło: SCHUNK