Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Inteligentne systemy wizyjne 3D w spawaniu – kierowanie wizją robota w zautomatyzowanych aplikacjach montażowych

Dodanie inteligentnych systemów wizyjnych 3D do robotów przemysłowych znacząco polepsza ich precyzję w zautomatyzowanych aplikacjach montażowych

 
13:31
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Dzisiejsze roboty przemysłowe wymagają wcześniej zaprogramowanego systemu ruchów, ponieważ bez systemu wizyjnego części muszą być dokładnie umieszczone w miejscach, skąd robot ma je pobrać. Jednak w wielu aplikacjach montażowych części są różnie rozmieszczone, co prowadzi do spadku dokładności i efektywności zautomatyzowanego montażu.

 

Dodanie systemów wizyjnych 3D do robota spawalniczego


W zastosowaniach związanych z spawaniem łukowym robot jest wcześniej precyzyjnie zaprogramowany, aby spawał dokładnie według linii z zachowaniem odpowiedniej pozycji i kątów, co jest wymagane tolerancjami mechanicznymi przedmiotów. W celu osiągnięcia spawów wysokiej jakości spawów każde uchybienie mechaniczne musi zostać usunięte, wszystkie spawy muszą być 100 % poprawne. Głównym wyzwaniem jest sprostanie produkcji wysokiej jakości spawów z małą tolerancją błędu przez długi okres czasu.
 

Inteligentne rozwiązania 3D


LMI Gocator używa bezkontaktowych technologii profilowania opartych na liniach laserowych w kompaktowej konstrukcji, która pozwala na łatwe dopasowanie się nawet w małych przestrzeniach roboczych. Emiter światła laserowego pozwala w łatwy sposób wypozycjonować robota przed rozpoczęciem zadania. Czujnik i robota można łatwo połączyć za pomocą Ethernetu, co zapewnia maksymalną elastyczność w celu nawigacji wizyjnej robota. To z kolei ułatwia dobre łączenie części i ulepsza pozycjonowanie spawania.

W dodatku czujniki Gocator posiadają wbudowany procesor i oprogramowanie służące do zmiany sygnałów z głowicy na skalibrowane dane cyfrowe mówiące o aktualnej pozycji spawu.  Gdy już zna pozycję spawu, przekazuje ją bezpośrednio do kontrolera robota. Robot koryguje swój ruch i wykonuje idealny spaw za każdym razem. Dzięki tej zamkniętej pętli jakość spawania znacząco wzrosła, a koszty poprawiania, obrabiania i złomowania zostały zminimalizowane.

System robota spawalniczego kierowanego wizją może wykonywać takie zadania jak spawanie doczołowe, spoiny pachwinowe czy złącza brzegowe. Robot jest zaprogramowany takimi parametrami jak typ złącza i grubość blachy. Podczas procesu szukania wyznaczane są punkty wzdłuż linii spawania w 2 lub 3 wymiarach. Szukanie jest przeprowadzane bez włączonego łuku. Pomiar dystansu może być także wprowadzony za pomocą pozycji osi Z.
 

Środowisko spawalnicze


Środowisko spawania łukowego jest wyjątkowo nieprzyjemne. Odpryski spawalnicze, dym i zanieczyszczenia generowane podczas operacji mogłyby zaszkodzić czujnikowi. W celu jego ochrony została dodana ochrona mechaniczna. Standardowe chłodzenie i systemy oczyszczania powietrza dają możliwość używania go w mocno zanieczyszczonych środowiskach z optymalną funkcjonalnością i niezawodnością. Dodatkowo pokrywa aluminiowa klasy IP 67 zapewnia ochronę czujnika przed zanieczyszczeniami, wibracjami i wilgocią.


Inteligentne systemy 3D w akcji


Osiem systemów nawigacyjnych jest używanych do dokładnej lokalizacji pozycji ośmiu ścieżek spawania w procesie montażu drzwi zawiasowych w autach. Prowadzone przez czujniki Gocator 3D systemy są zdolne do nawigowania robotów do dokładnej pozycji, co pozwala zamontować drzwi w czasie krótszym niż 1 sekunda. Dzięki danym z lokalizacji 3D robot może umiejscowić końcówkę spawalniczą z dokładnością do± 0.1 mm. Idealne spawy są wykonywane za każdym razem, nawet jeśli części nie są idealnie dopasowane.


Podsumowanie


Zautomatyzowane operacje montażowe takie jak spawanie łukowe wymagają zdolności do określenia dokładnej pozycji jednej lub wielu cech i przekazywaniu tej informacji do kontrolera robota w celu skorygowania ścieżki ruchu i wykonania odpowiedniego montażu. Inteligentne czujniki zapewniają rozwiązanie tego wyzwania używając wbudowane narzędzia  i protokoły komunikacyjne wspomagające nawigacje wizyjną tych zadań montażowych.
 
 
Źródło: Inspect
 

prasa i literatura branżowa