Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Niesamowita ochrona - kamery pomagające w ochronie przed oparami i bakteriami

Zadania inspekcyjne w przestrzeniach wysoce delikatnych takich jak produkty spożywcze, napoje i przemysł farmaceutyczny wymagają solidnego sprzętu, który będzie w stanie sprostać ogromnym wymaganiom czystości. Kamery wysokiej klasy IP są odpowiednim wyborem do takiej pracy.

 
11:39
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Istnieje zaledwie kilka systemów kamer, które mogą zostać indywidualnie dostosowane do specyficznego zastosowania. Kamery CX.I od firmy Baumer posiadają rozwiązanie tego problemu – dzięki opatentowanemu elastycznemu systemowi ochrony obiektywów i modułowym akcesoriom ochronnym, które podnoszą ochronę kamer do IP 65, IP 67 lub IP 69K. Producent jest w stanie zapewnić ten poziom elastyczności z jednego źródła.

Pizza powinna mieć pięć plasterków salami – jeden w środku, a pozostałe cztery ułożone w równych odstępach wokół niego. Aby mieć pewność, że klienci nie są rozczarowani, gdy wsuwają zamrożony produkt do piekarnika, liczba i pozycja wszystkich plasterków musi być precyzyjnie monitorowana podczas produkcji. Producenci pracujący w takim typie scenariusza często zwracają się do rozwiązań opierających się na obrazie, czyli kamer przemysłowych, gdzie zachodzi automatyczna detekcja i oddzielenie wadliwych produktów. To zastosowanie odnosi się do jedzenia, ale w przemyśle farmaceutycznym kamery również dostarczają wysokiej rozdzielczości obrazy do takich celów np. jak upewnienie się, że opakowania konturowe zawierają równo po 20 tabletek. Nie każda kamera jest odpowiednia do takich zadań z powodu środków czyszczących używanych w fabrykach produktów spożywczych napojów i leków. Aby usunąć każde potencjalne zanieczyszczenie i bakterie, są używane mocne środki czyszczące, para i myjki wysokociśnieniowe. Kamery przemysłowe muszą mieć specjalną ochronę, aby oprzeć się tym zabiegom przez lata. Niektórzy  producenci sprzedają tylko kamery  i ograniczają ochronę do niezbędnych rzeczy lub polecają inne formy ochrony, które są drogie i nieelastyczne. Baumer ma inne podejście. Z kamerami CX.I firma ma zamiar rozszerzyć swoją działalność do producentów żywności i zaoferować im najbardziej szeroki zestaw akcesoriów do ochrony kamer na rynku. Obejmuje to także personalizowane produkty dla szczególnie wymagających środowisk – wszystkie dostosowane do wymiarów kamery.
 

Kamera i ochrona obiektywów


Kamery CX.I mają z reguły grubo anodyzowaną powierzchnię, która jest w stanie przetrwać nawet oddziaływanie mocnych chemicznych środków czyszczących. Jednak obiektywy także potrzebują odpowiedniej ochrony, gdy te środki są używane. By zapewnić tą ochronę, Baumer wynalazł opatentowaną, twardą ochronę anodyzowaną obiektywów. Jest dostępna w dwóch różnych średnicach i na gwincie M47 lub M62, więc może być użyta bezpośrednio na obiektywie. Ochrona obiektywu jest przyczepiona do kamery za pomocą płytki adaptacyjnej, która ma możliwość rozszerzenia za pomocą pierścieni do dłuższych obiektywów. Instalacja ochrony wymaga tylko dwóch śrub, co zajmuje kilka minut. Ochrona obiektywu jest dostępna ze szkłem akrylowym oraz laminowanym szkłem złożonym z wzmocnionego chemicznie glino-krzemicznego szkła z wysoką odporność na zadrapania, uderzenia i wstrząsy. Pomaga to też w przetrwaniu codziennych czynności czyszczących.
 

System modułowy dla IP 65/67 i IP 69K


Dzięki modułowym obudowom IP 65/67 i IP 69K firma Baumer zrobiła krok naprzód. To rozwiązanie to połączenie ochrony obiektywów z kompaktową, dostosowaną obudową dla wszystkich kamer CX.I.

Okrągła obudowa IP 65/67 została stworzona zgodnie z wytycznymi EHEDG (European Higienic Engineering and Design Group). Brud i patogeny nie są w stanie osiąść na jej gładkiej powierzchni, a płyn czyszczący swobodnie ją opływa. Dzięki powierzchni grubo anodyzowanej może wytrzymać czyszczenie agresywnymi środkami chemicznymi takimi, jak nadtlenek wodoru używany do zwalczania bakterii w przemyśle farmaceutycznym. Uszczelka zapewnia utrzymanie klasy ochrony przez połączenie śrubą M12.

W dodatku firma oferuje zgodne z EHEDG obudowy ze stali nierdzewnej do aplikacji myjących wymagających kontaktu z produktem. Jest szczelna w stosunku do zanieczyszczeń i wody pod wysokim ciśnieniem oraz zdatna do czyszczenia dyszą myjąca, a to wszystko z ochroną IP 69K. Pokryta powierzchnią polerowaną elektrolitycznie o chropowatości poniżej 0.8 μm jest zdatna do zastosowań w przemyśle spożywczym, a szczególnie przy olejach i tłuszczach.

Obudowa modułowa oferuje świetną zewnętrzną ochroną dla kamer CX.I. Producent wie, jak istotne jest zapewnie jej także wewnątrz, dlatego upewnił się, że kamery są w stanie wytrzymać wibracje do 10g i uderzenia do 100g. Wersja standardowa kamer ma zakres temperatur od 0 C do 65 C, co oznacza, że są dostosowane zarówno do aplikacji z mrożonym jedzeniem jak i można je zamontować w pobliżu piekarnika. Konkretne modele mogą mieć rozszerzony zakres temperatury do od -40 C do +70 C.
 

Wszystko z jednego źródła


Z perspektywy producentów lub integratorów systemów zaangażowanych w przemysł spożywczy lub farmaceutyczny istnieje jedna kluczowa zaleta kamer CX.I – wszystko, co jest wymagane to jedna kamera, która może szybko dopasować się do każdej aplikacji używając odpowiednich akcesoriów. Jest to korzystniejsze niż kupowanie drogiej kamery specjalistycznej zoptymalizowanej do jednego celu. Co więcej elastyczność kamer i ich akcesoriów sprawia, że łatwiej jest je dostosować do istniejących procesów. Jeśli bezpośrednio w pobliżu realizowanego procesu nie ma miejsca na ustawienie kamery, to użytkownik musi jedynie zamontować ją trochę dalej i użyć odpowiedniego obiektywu, aby skompensować odległość. Pozwala to na realizację popularnego wśród klientów żądania – prostego, kompleksowego systemu bazującego na jednym źródle.
 

Zintegrowany kontroler oświetlenia


Kamery CX.I to korzyści nie tylko w sektorze spożywczym, napojów i farmaceutycznym. Firmy pracujące w przemyśle mechanicznym i automotive również korzystają z tych kamer, ponieważ znacznie ograniczają one ilość prac instalacyjnych, które są niezbędne. Cechą specjalną są cztery oddzielne włączniki oświetlenia. Zapewnia to do 120 W ( max. 48 V/ 2.5 A), dostarcza to wystarczająco energii do dostarczenia bezpośredniego bardzo jasnego oświetlenia, którego świetlistość można kontrolować za pomocą sygnału PWM. Aktywowanie czterech oświetleń w kolejności dostarcza cztery różne obrazy z różnymi cieniami, co z kolei pozwala oprogramowaniu przekazać informacje o nachyleniu, krzywiźnie i powierzchni obiektu. Ta procedura znana jako „kształt z zacieniania” (ang. shape from shading) może być używana do wykrycia malutkich zarysowań w powierzchniach malowanych na przykład. Kamery od innych producentów wymagałyby oddzielnego oświetlenia, osobnego kontrolera, co zwiększyłoby koszty i wymagałoby większego nakładu pracy instalacyjnej.
 
 
Źródło: Inspect – Torsten Wehner, Baumer
 
 

prasa i literatura branżowa