Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Rynek systemów wizyjnych dziś i jutro

Przemysł systemów wizyjnych ostatnio bardzo mocno się rozwinął. W przyszłości również leży obietnica dużego zysku z nim związanego. Jednym z powodów jest to, że coraz więcej przedsiębiorstw poznaje korzyści płynące z zastosowania systemów wizyjnych w ich procesach oraz połączenia z Przemysłem 4.0.

 
12:00
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Systemy wizyjne notują ciągle rosnącą liczbę aplikacji w różnych dziedzinach – ciągle są używane w kontroli jakości, ale także w wydajności i niezawodności produktu – również poza fabrykami. Spoglądając na najnowsze doniesienia z Niemieckiej Organizacji Inżynierskiej (VDMA) można zauważyć długotrwały wzrost popytu od lat. Popyt wzrósł o 13 procent rocznie między 2013 a 2017 rokiem, podwoił się w przeciągu zaledwie dziesięciu lat – między 2008 a 2017 rokiem. W 2017 roku w Niemczech wartość przemysłu systemów wizyjnych została oszacowana na 2.6 miliarda euro. W 2018 roku wartość tego rynku wzrosła jeszcze o kolejne 4 %.


Systemy wizyjne dostarczają danych

Maszyny i roboty mogą „widzieć” dzięki systemom wizyjnym. Systemy wizyjne stają się zatem kluczową technologią przyszłości. Nie tylko służą do zwiększenia konkurencji w automatyzacji między tradycyjnymi gałęziami przemysłu, ale również do zaistnienia nowych branż poza automatyzacją przemysłu. Poprawiona jakość, lepsza niezawodność, zwiększone bezpieczeństwo i efektywność to cechy wymagane zarówno w aplikacjach nieprzemysłowych, jak i inteligentnych fabrykach przyszłości.
Światowy rynek systemów wizyjnych charakteryzuje się także nadzwyczajną dynamiką: wyraźne fuzja i przejęcia prognozują ten rynek od lat i stają się rzeczywistością w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy. Jeśli zmienia się rynek producentów czujników optycznych, zaczyna dotykać to także producentów kamer. Rynek zmienia się ciągle i firmy są konfrontowane ze zmienną konkurencją. Znaczna część firm podejmuje się współpracy lub nawet łączy się w jedno, aby wspólnie reagować na nowych odbiorców, oferować nowe systemy rozwiązań oprócz tych wypracowanych indywidualnie.
Grupy inwestorów również rozpoznały strategiczne znaczenie tego przemysłu i coraz więcej kapitału lokują w firmach związanych z systemami wizyjnymi. Nowymi działaczami są na przykład dostawcy z Azji, ale także firmy zajmujące się automatyzacją, które nie wywodzą się z dziedziny systemów wizyjnych. Te firmy rozpoznały atrakcyjność i kluczową rolę systemów wizyjnych na przykład jako dostawców danych w Przemyśle 4.0 i posiadały już odpowiednią wielkość firmy oraz zaplecze badawczo-rozwojowe. Małe i średnie firmy są konfrontowane z ogromnymi szansami, które są wzmacniane przez nieodzowne zmiany pokoleniowe w wielu firmach i brak odpowiednich następców. W dodatku tendencje obecnego rynku wskazują na duży popyt na nowe technologię, które promują systemy wizyjne.


Wzrost rynku

Ten postęp będzie także widoczny na nadchodzącym światowym targu systemów wizyjnych w Stuttgarcie od 10 do 12 listopada 2020 roku. Messe Stuttgart jest obecnie zdania, że tegoroczne targi będą gospodarzem jeszcze większej liczby wystawców i odwiedzających niż do tej pory. W 2018 roku, gdy targi Vision ostatnio miały miejsce, przybyło 10 000 odwiedzających, by zobaczyć produkty i usługi 472 wystawców z 31 państw.
Nowe sojusze strategiczne firmy będą zaprezentowane w Stuttgarcie w obecności nowych wystawców z dziedziny inteligentnych fabryk, którzy spójnie zintegrowali temat systemów wizyjnych w automatyzacji i zakresie systemów kontroli maszyn. Z powodu tendencji ukierunkowanej na wizję wewnętrzną, nowi wystawcy będą mogli pokazać swoje portfolio i know-how na Vision 2020. Targi skupią się na systemach wizyjnych w „niewidzialnych dziedzinach”, to jest promieniowane podczerwone krótkofalowe (SWIR), obrazowanie wielospektralne, kamery polaryzacyjne i termografia.  Odwiedzający będą mogli doświadczyć jeszcze więcej start-upów i firm związanych z sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Bezpieczeństwo danych będzie kolejnym ekscytującym tematem czołowym. Targi Vision 2020 będą ponownie gościć wszystkich czołowych przedstawicieli świata systemów wizyjnych wspólnie wraz z ogromną liczbą integratorów i wykonawców.
 

Źródło:  Inspect – world of vision
 

prasa i literatura branżowa