RANGER – szybki i dokładny
Można się zastanawiać, jak w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez współcześnie dostępne systemy wizyjne? To, że zwrócili Państwo uwagę na te zagadnienia, oznacza że zaczęli Państwo w pełni doceniać, jak wiele dotąd trudnych problemów można rozwiązać lub uprościć z ich zastosowaniem. Nie chcemy mówić, że być może lektura poprzedniego artykułu o zintegrowanych kamerach IVC-2D i 3D sprawi, że rozwiązania SICK|IVP uważane są za najkorzystniejsze narzędzia wizyjne na rynku. Najnowsza technologia i ponad 20-letnie doświadczenie producenta w pełni pozwala zmierzyć się nawet z zadaniami dotąd niemożliwymi, np.: z kontrolą poprawności nałożenia pasty lutowniczej z dokładnością do 4 mikronów, czy też sprawdzić jakość wykonania elementów drewnianych z rozdzielczością 50 mikronów, ale za to przy prędkości 5 m/sek.!
Nasuwa się pytanie, jak to w ogóle możliwe?
Już za chwilę stanie się jasne, że kluczem do sukcesu jest opatentowany i unikalny w skali światowej przetwornik obrazu, w którym każda kolumna ma swój układ analogowo-cyfrowy i dedykowany procesor, co sprawia że obraz przetwarzany jest bardzo szybko. Przy typowej rozdzielczości 1536 pikseli można wykonać nawet 35 tyś. profili pomiarowych na sekundę. Mówimy tu o profilach 3D, tworzonych przez ślad wiązki laserowej na przedmiocie, przez co uzyskujemy dokładne, trójwymiarowe odwzorowanie obiektu bez względu na oświetlenie zewnętrzne czy jego kolorystykę. Wersja Ranger Multiscan posiada również dodatkową linię o jeszcze wyższej rozdzielczości 3072, co pozwala zbierać wyjątkowo precyzyjne obrazy 2D przy tak samo imponującej szybkości działania. Tak duży strumień danych z kamery przesyłany jest w standardzie CameraLink na zewnętrzną kartę typu frame grabber PCI (np.: Coreco, Matrox, itp.) lub bezpośrednio na PC przez Gbit Ethernet.
Porównując kamery serii Ranger do systemów zintegrowanych IVC można sobie uświadomić, że mowa tu o urządzeniach dedykowanych do podobnych aplikacji, ale o jeszcze większych wymaganiach. Można się też zastanawiać, dlaczego nie używać kamer Ranger we wszystkich rozwiązaniach, skoro są takie rewelacyjne?
Otóż już po krótkim przeszkoleniu systemy zintegrowane IVC można łatwo zaprogramować korzystając z gotowych narzędzi IVC-Studio, a następnie szybko uruchomić aplikację, co pozwala na samodzielną obsługę systemu praktycznie każdemu użytkownikowi. To, że systemy wizyjne Ranger wymagają bardziej zaawansowanych kwalifikacji i zaangażowania w wykonanie własnego programu w C/C++ API, oznacza że do każdego zadania można podejść indywidualnie, w pełni wykorzystując elastyczność sprzętu. Być może dla pojedynczej instalacji poznanie istotnych technik programowania przestaje się opłacać, ale w przypadku firm integratorskich lub często montujących systemy wizyjne w swoich maszynach, zdobyte kompetencje szybko procentują przy kolejnych wdrożeniach. Stosunkowo małe rozmiary samej kamery 50x50x110mm oraz standardowe obiektywy jednocalowe lub półcalowe C-mount, pozwalają stosować Rangera w różnych, nawet trudno dostępnych miejscach. Zewnętrzny oświetlacz laserowy, ustawiony względem kamery w zależności od zadania, liczne akcesoria oraz ogólnie dostępne na rynku specjalizowane pakiety oprogramowania (np.: Coreco Sapera, LabView, Matrox MIL i inne) tworzą wspólną i wypróbowaną platformę narzędziową. Pomimo że można myśleć o powyższej wiedzy jako dość specjalistycznej, to w trakcie realizacji kolejnych projektów nasza pomoc oraz działające w Linköping w centrum IVP w Szwecji stałe wsparcie aplikacyjne (telefon, e-mail), szkolenia według potrzeb i zaawansowania, także wyjazdowe, w pełni pozwalają na sprawne uruchomienie systemu.
Po systemach zintegrowanych IVC oraz obecnie publikowanym Ranger w następnym artykule przedstawimy skalibrowane kamery Ruler, zanim jednak ukaże się ten materiał, proszę spróbować nie myśleć, do czego są one przeznaczone i gdzie z powodzeniem wykorzystywane.
Opracowane przez: SICK