Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Szyta na miarę produkcja w fabryce SICK

W fabryce SICK w Freiburg w Niemczech Przemysł 4.0 wszedł w życie, a to za sprawą zaimplementowania najnowszych czujników, które polepszą procesy wytwarzania i automatyzację produkcji. Inteligentna fabryka SICK, bo tak można o niej powiedzieć porównując ją do tradycyjnej produkcji, posiada dwadzieścia w pełni zautomatyzowanych stanowisk produkcji technologicznej, dziewięć stacji roboczych ręcznych oraz hybrydową stację roboczą w środku obiektu.
09:09
Dodał: Redakcja Serwisu (1)

Produkcja w tej fabryce zaczyna się od stworzenia konfiguracji online produktu, która będzie zgodna z oczekiwaniami klienta. Dane z konfiguracji produktu określają, jakie kroki są potrzebne do zrealizowania zamówienia. Proces produkcji pozwala na różną kolejność kroków produkcyjnych, więc są one dopasowane do każdego produktu. Obecnie w fabryce wytwarzanych jest pięć rodzin produktów, a planowane jest kolejnych dwanaście oraz ponad 500 000 produktów jest możliwych do zrealizowania. Potrzeby klientów stają się coraz bardziej indywidualne i zróżnicowane, a taki system pozwala firmie sprostać ich wymaganiom. Organizacja czujników, maszyn, ludzi, procesów jest kontrolowana w sposób ciągły i zarządzana przez indywidualny system firmy SICK. Z pomocą systemu produkcja jest ustalana według nadanych priorytetów, co sprawia, że możliwa jest produkcja just-in-time.
Każdy moduł posiada kontrolę jakości bazującą na danych procesu oraz zdefiniowane limity. Zintegrowany system kontroli optycznej (ang.  AOI = Automated Optical Inspection) sprawdza kroki za pomocą kamery i odrzuca błędne produkty. Gdy cały proces w module jest zakończony, informacja o tym zostaje przesłana do systemu kontroli produkcji i produkt jest transportowany do następnej stacji. Transport odbywa się za pomocą systemu autonomicznych pojazdów kierowanych przez sieć. Wspomaga to elastyczną produkcję oraz pozwala na optymalne połączenie kroków produkcji. Wszystkie bieżące statusy produkcji, poszczególnych modułów mogą być wyświetlane w czasie rzeczywistym, ponieważ są przesyłane do chmury danych. Wszystkie informacje wygenerowane w trakcie produkcji są w niej przechowywane, dzięki czemu możemy uzyskać o każdym etapie produkcji elementu oraz porównać ilość błędów i pomyłek na każdym etapie. Pozwala to na przedawaryjne utrzymanie ruchu oraz zwiększa dostępność maszyn.
Niektóre procesy jednak są wciąż wykonywane przez pracowników fizycznych, ponieważ ich automatyzacja w obecnej chwili nie jest opłacalna porównując koszty i zyski. Jest to między innymi proces łączenia delikatnych części maszyn, znacznie lepiej sprawdza się tu człowiek niż kosztowna maszyna. W takich przestrzeniach zastosowanie znalazły coboty, czyli roboty współpracujące. Dzięki sporym ograniczeniom ruchu i siły ze względów bezpieczeństwa, mogą one pracować obok człowieka i polepszać procesy nie do końca zautomatyzowane.
Firma SICK dwa lata planowała i implementowała nowe rozwiązania zgodne z przemysłem 4.0. Zaowocowało to tym głównym projektem, przez co firma dołączyła do pionierów w tej dziedzinie.

 

Źródło: SICK USA blog


prasa i literatura branżowa