Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Kamery Bosch w kopalnii odkrywkowej na pustyni Atakama

Jedenaście kamer Bosch zapewnia zespołowi geotechnicznemu podgląd sytuacji, konieczny do zapewnienia płynnego i bezpiecznego działania kopalni. Niezależnie od warunków pogodowych i oświetlenia, także nocą, kamery zainstalowane wokół kopalni transmitują dane i obraz wideo do centrum monitoringu.
07:55
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Na pustyni Atakama, położonej w Andach chilijskich na wysokości 3.000 metrów nad poziomem morza, panują ekstremalne warunki pogodowe z dominującymi silnymi wiatrami. Wydobycie miedzi w kopalni Radomiro Tomic należącej do państwowej spółki węglowej Codelco to ciężka, wymagająca i niebezpieczna praca. Niemal każdego tygodnia silne podmuchy wiatru wymuszają wstrzymanie na godzinę lub dwie prac prowadzonych w trybie całodobowym. Każdego dnia tumany kurzu i lawiny skalne zagrażają życiu kierowców ciężkich samochodów ciężarowych i koparek wydobywających tysiące ton kopaliny z kopalni odkrywkowej mierzącej 3.500 metrów długości, 1.500 metrów szerokości oraz 470 metrów głębokości. Wysiłek się opłaca, ponieważ dzienne wydobycie miedzi sięga tutaj 800 ton.

W jaki sposób spółka Codelco zapewnia najwyższy standard bezpieczeństwa w tak wymagających warunkach środowiskowych, a przy tym utrzymuje maksymalną wydajność wysoce kapitałochłonnej działalności, która pozwala jej konkurować na światowych rynkach towarów? Zespół złożony z 300 specjalistów w dziedzinie geotechniki przez całą dobę nadzoruje działalność kopalni z pobliskiego centrum monitoringu i podejmuje decyzje mające na celu ochronę personelu, maszyn i dróg, przy czym nadrzędnym celem jest ograniczenie do minimum zakłóceń w pracy kopalni.


Jedenaście kamer Bosch zapewnia zespołowi geotechnicznemu podgląd sytuacji

W jaki sposób jest to realizowane? Jedenaście kamer Bosch zapewnia zespołowi geotechnicznemu podgląd sytuacji, konieczny do zapewnienia płynnego i bezpiecznego działania kopalni. Niezależnie od warunków pogodowych i oświetlenia, także nocą, kamery zainstalowane wokół kopalni transmitują dane i obraz wideo do centrum monitoringu.


Kamery termowizyjne

Sześć kamer termowizyjnych Bosch MIC 412 i MIC 612 zapewnia obraz standardowy oraz obraz termiczny. Kamery termowizyjne pozwalają specjalistom wizualizować wewnętrzne warunki geologiczne, np. różnice temperatur. Temperatura skał dostarcza przykładowo informacji o strukturze skały i umożliwia wczesne wykrywanie ścian zagrożonych zawaleniem.


Kamery Bosch MIC 550 oraz sieciowa MIC IP starlight 7000 HD

Kolejne cztery kamery Bosch MIC 550 oraz jedna kamera sieciowa MIC IP starlight 7000 HD z promiennikiem podczerwieni zapewniają całodobowy dozór wizyjny, także w warunkach całkowitej ciemności.

Solidne obudowy kamer, przystosowane do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach, dobrze znoszą uderzenia (o sile do IK10) oraz pracę w warunkach ciągłego obciążenia drganiami o niskiej częstotliwości (zgodnie z normą IEC 60068). Kamery MIC wytrzymują najtrudniejsze warunki, jakie może narzucić natura, od temperatur o rozpiętości od -40 do +60 stopni Celsjusza poprzez silne wiatry aż po 100-procentową wilgotność. Wytrzymałe konstrukcje posiadają najwyższy w branży certyfikat stopnia ochrony IP68.


Kompletny system raportowania Bosch

Kamery termowizyjne, kamery działające w podczerwieni oraz kamery starlight są elementami kompletnego systemu raportowania Bosch. System ten stanowi podstawę zarządzania kopalnią. Od rejestrowania zdarzeń na terenie kopalni do bezprzewodowej transmisji obrazu za pośrednictwem sieci radiowych do centrum monitoringu. System umożliwia specjalistom w dziedzinie geotechniki stały podgląd i monitoring działalności kopalni, analizę geologiczną skał, a w razie konieczności także podejmowanie działań zapobiegawczych. System zapisuje także nagrania (za pomocą rejestratora sieciowego Bosch DIVAR IP 7000), co umożliwia personelowi przeszukiwanie danych archiwalnych, wykorzystywanie ich do celów analitycznych i w ten sposób przyczynia się do lepszego zrozumienia złożonych warunków, w jakich prowadzone są prace.

 

prasa i literatura branżowa