Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

MONITORING WIZYJNY W PRAKTYCE: Rodzaje kamer dozorowych

Z cyklu: MONITORING WIZYJNY W PRAKTYCE

Nieodłącznym elementem każdego systemu monitoringu wizyjnego jest kamera lub zestaw kamer. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, oferując rozmaite rodzaje kamer, przystosowanych do różnorodnych warunków pracy i tym samym różniących się od siebie kształtem, rozmiarem, zestawem dostępnych funkcji. W artykule zostaną przedstawione najbardziej popularne typy kamer stosowanych w systemach monitoringu.
11:13
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Na rynku monitoringu wizyjnego istnieje ogromna ilość rozwiązań, kamery dozorowe można podzielić ze względu na rozmaite kryteria.
 
Zacznijmy od rozróżnienia kamer dozorowych na podstawie typu systemu nadzorującego:
  • kamery IP
    Kamery IP do transmisji oraz zapisu danych audio/video wykorzystują łącza teleinformatyczne i sieci komputerowe oparte na protokole sieciowym IP. Oferują szczegółowy obraz - dużo lepszej jakości niż w przypadku systemów analogowych (wykorzystujących kabel koncentryczny), który może być przesyłany na nieograniczone dystanse. Takie systemy są odporne na zakłócenia i mogą być swobodnie rozbudowywane, a każda z kamer dowolnie konfigurowana.
     
  • kamery AHD (ang. Analog High Definition)
    Stosowane są w analogowych systemach monitoringu, wykorzystujących do transmisji danych kabel koncentryczny. Oferują obraz jakości HD 720 px  i  Full HD 1080 px.
     
  • kamery HDCVI (ang. High Definition Composite Video Interface)
    Standard wprowadzony przez firmę Dahua (w Europie znaną pod nazwą BCS). Kamery również wyposażone są w złącze kabla koncentrycznego. Dostępne w rozdzielczościach 1Mpx i 2Mpx. System umożliwia stabilna transmisję bez opóźnień na dystansie do 500 m.
     
  • kamery HDTVI (ang. High Definition Transport Video Interface)
    Również dedykowane do systemów analogowych wykorzystujących transmisję poprzez klasyczny przewód koncentryczny (do 500 m), ale też za pomocą popularnej skrętki (do 200m). Dostępne już są kamery megapikselowe rejestrujące wyraźny, obraz o dużym kontraście. (Twórcą standardu jest firma Hikivision).
     
  • standardowe kamery analogowe
    Najstarsze dostępne rozwiązanie w telewizji przemysłowej, które w miarę pojawiania się nowocześniejszych technologii (HD-CVI, HD-TVI i AHD) wychodzi z użycia.

Ze względu na miejsce instalacji kamery można podzielić na:
  • zewnętrzne (ang. outdoor)
    Kamery przeznaczone do instalacji poza budynkiem.
     
  • wewnętrzne (ang. indoor)
    Kamery stosowane w wewnętrznych systemach monitoringu.

W systemach monitoringu stosuje się kamery:
  • stacjonarne
    Pozwalają na obserwację sceny w określonym kierunku. Plan obserwacji nie zmienia się. (np.: kamery typu BULLET, DOME, BOX).
     
  • obrotowe i szybko obrotowe
    Obrotowe kamery dozorowe pozwalają na zmianę kierunku podczas rejestracji obrazu. Kamery szybkoobrotowe pozwalają na ruch z większą prędkością w pełnym zakresie 360o.

Standardowy podział kamer dozorowych, ze względu na budowę i zastosowanie:
 
     

Kamera typu BULLET (tubowe)

Kamery typu bullet monitorują obszar w określonym kierunku. Podczas pracy plan obserwacyjny kamery pozostaje stały. Kamery typu bullet możemy rozpoznać po podłużnej, owalnej obudowie. Najczęściej stosowane są zewnętrznych systemach monitoringu, gdzie istnieje potrzeba obserwacji na długim dystansie. Stosuje się je również wewnątrz, np. na parkingach podziemnych. Kamery montowane są  na ścianach budynku, przy suficie, w narożach. Mogą być wyposażone w wodoodporną obudowę ochronną do zastosowań na świeżym powietrzu.
 

Kamery typu DOME (kopułkowe)

Nazwa kamer kopułkowych wzięła się od ich półkulistego kształtu. Zazwyczaj wykorzystywane są do monitorowaniu obszaru wewnątrz budynku, np. w biurowcach, hipermarketach. Ich kształt i kompaktowe rozmiary sprawiają niepozorne wrażenie. Użytkownik widzi kamerę, jednak nie jest w stanie jednoznacznie określić w kierunku rejestracji obrazu. Kamery kopułkowe montuje się się pod sufitem, co wzmacnia ich wandaloodporność. Mogą być wyposażone w oświetlacz podczerwieni do pracy przy słabym oświetleniu. 
 
      

Kamery typu BOX

Coraz częściej stosowane w systemach monitoringu. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary popularne są zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynków. Wyglądem najbardziej przypominają klasyczne kamery cyfrowe. Przeważnie kamery typu BOX oferowane są bez obiektywu. Instalator dobiera go w zależności od potrzeb. Jest to przykład kamery stacjonarnej.
 
  

Kamery PTZ (ang. pan-tilt-zoom camera)

Kamery PTZ posiadają funkcję obrotu w płaszczyźnie poziomej i pionowej oraz zoom. Dzięki temu stosowane są do monitoringu tam, gdzie istnieje potrzeba uzyskania dużej dokładności i przcyzji oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Świetnie sprawdzą się również w przypadku śledzenia obiektów, np. podczas wydarzeń sportowych. Jedna kamera PTZ może zastąpić kilka kamer stacjonarnych. Ruch kamery kontrolowany jest programowo lub manualnie - użytkownik może swobodnie zmieniać położenie kamery oraz wykorzystać zbliżenie optyczne do poglądu konkretnego fragmentu monitorowanej sceny.Cena kamer PTZ jest wyższa w stosunku od ceny kamer bez funkcji obrotu. Kamery nadają się do pracy ciągłej. 
 

Kamery szybkoobrotowe

Kamery znajdują szerokie zastosowanie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiej zmiany orientacji kamery, np. w miejskich systemach monitoringu, podczas imprez sportowych. Podobnie jak kamery PTZ umożliwiają manipulowanie w kierunku poziomym i pionowym oraz korzystanie z funkcji zbliżenia optycznego. W porównaniu do kamer PTZ umożliwiają pełny obrót w zakresie 360o. Idealne do pracy ciągłej.
 

Kamery w obudowie specjalnej

Dedykowane do nietypowych zastosowań. Przykładem takich kamer są np.: kamery zamontowane w obudowie czujnikach ruchu, mini kamery IP, kamery montowane w bankomatach.
 

Inne rodzaje kamer dozorowych

  • kamery wandaloodporne
    Zostały stworzone z myślą o zastosowaniach w wymagających srodowiskach, w których istnieje wysokie zagrożenie prób ich uszkodzenia, np.: więzienie, parking, magazyn. Zazwyczaj są to kamery kopułkowe w obudowach zbudowanych z trwałych materiałów, wysoce odpornych na uszkodzenia mechaniczne.
     
  • kamery termowizyjne
    Wykorzystują technologię obrazowania termowizyjnego. Często stanowią uzupełnienie systemów dozoru wizyjnego w wymagających środowiskach, w których jest niedostateczna ilość światła i tam gdzie istotne jest bieżące monitorowanie temperatury. Nowoczesne kamery wyposażone są  również w dodatkowe funkcje, jak np.: detekcja ruchu.
     
  • kamery przeznaczone do pracy ciągłej (dzień/noc)
     
  • kamery wysokiej rozdzielczości
    Oferują obraz o dużej rozdzielczości - nawet do 5 Mpx. 
     
  • bezprzewodowe kamery IP
    Wykorzystanie kamer bezprzewodowych wiąże się z łatwą instalacją i zredukowaniem kosztów okablowania. 
 
Już teraz zapraszamy na kolejny artykuł z serii MONITORING WIZYJNY W PRAKTYCE, w którym podpowiemy czym kierować się przy doborze kamery do systemu monitoringu.

Zdjęcie: Designed by Macrovector / Freepik

prasa i literatura branżowa