Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Systemy wizyjne w IoT - frame grabber do komunikacji w technologii CoaXPress od BitFlow

Według badań rynkowych, do roku 2020 w IoT (Internecie Rzeczy) będzie pracować już 26 bilionów urządzeń. Podczas gdy do tej pory, kładło się główny nacisk na odbiorcę końcowego IoT, teraz zaobserwujemy bardziej spektakularny wzrost znaczenia IoT w zastosowaniach przemysłowych. I tak zrodziła się odmiana Internetu Rzeczy zwana Industrial Internet of Things (IIoT). Szacuje się, że firmy produkcyjne do roku 2020 wydadzą 500 bilionów $ na wdrożenie technologii IIoT w swoich zakładach i tym samym, do 2030, wygenerują wartość 15 trylionów $ rocznie!
 
08:39
Dodał: Redakcja Serwisu (1)

Industrial Internet of Things (IIoT)

Główną ideą IIoT jest wzajemne powiązanie inteligentnych urządzeń, umożliwiając im gromadzenie, analizowanie i udostępnianie danych, w celu znajdowania informacji na temat trendów, wzorców i anomalii, które pomagają przedsiębiorcom podejmować lepsze decyzje. Korzyści płynące dla firm to przede wszystkim oszczędność kosztów dzięki możliwości prowadzenia zarządzania predykcyjnego, polepszenie bezpieczeństwa i efektywności produkcji.  

Jak twierdzi Donal Waid - Director of Sales & Marketing w firmie BitFlow, która jest  producentem frame grabber'ów używanych w przemysłowych systemach wizyjnych: Najważniejszą i podstawową rzeczą w IIoT są dane. Jednakże nie możesz zmierzyć tego czego nie widzisz bądź nie odczuwasz. To doprowadziło do zwiększenia zapotrzebowania i konieczności udoskonalenia technologii wizyjnych w IIoT.
 

"Dane generowane przez kamery w obrębie ekosystemu IIoT są nieocenione, jeśli nie absolutnie niezbędne, do udanej wzajemnej komunikacji i współpracy. Urządzenie IIoT bez kamery lub czujnika wizyjnego może wkrótce być uznane za proste narzędzie."


Donal Waide podaje przykład zastosowania kamer wizyjnych w technologii IIoT na linii pakującej. Oprócz wykonywania tradycyjnego czytania kodów kreskowych, kamery mogą również oceniać jakość ich wydruku. Dane przesyłane są do innych maszyn oraz informują o konieczności przeprowadzania rutynowych czynności  i konserwacji drukarek kodów kreskowych, zanim jakość nadruku spadnie poniżej dopuszczalnego standardu czytelności.

CoaXPress - nowoczesny standard komunikacji stosowany w systemach wizyjnych

Wyzwaniem dla producentów jest zintegrowanie systemu wizyjnego z siecią setek, jeśli nie tysięcy, urządzeń IIoT. Waide sugeruje, że idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie popularnego interfejsu służącego do komunikacji pomiędzy kamerą a komputerem - CoaXPress (CXP). CPX - standard po raz pierwszy użyty 7 lat temu, łączy w sobie tradycyjną prostotę kabla koncentrycznego z najnowocześniejszą technologią szybkiej transmisji danych. Połączenie tych dwóch funkcjonalności - niedrogi kabel koncentryczny oraz prędkość "XPress" - stanowi bardzo pożądane rozwiązanie dla transmisji danych w IIoT.

Podstawą IIoT jest szybki, niezawodny transfer "Big Data". CoaXPress sprosta temu wymaganiu, zapewniając transmisję danych z prędkością do 6,25 Gb/s przez pojedynczy kabel koncentryczny od kamery do frame grabber'a. Przykładowo obrazy o rozdzielczości 2 Mpx mogą być przesyłane z prędkością do 300 klatek na sekundę (300 fps). Kanał uplink channel (frame graber <-> kamera) pracujący z prędkością  20.833 Mbit/s służy do sterowania lub wyzwalania kamery.

Jednak na tym nie kończą się zalety zastosowania interfejsu CoaxPress! Umożliwia on zastosowanie bardziej elastycznego okablowania. Kable mogą mieć długość ponad 100 metrów bez konieczności używania dodatkowego osprzętu. jak hubów, wzmacniaczy, itp. CXP to również ekonomiczna modernizacja - w modyfikacji istniejącej aplikacji, można wykorzystać ponowne użyty wcześniej kabel koncentryczny.

Frame grabber Aon-CXP od BitFlow

Firma BitFlow w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, właśnie wprowadziła na rynek frame grabber Aon-CXP CoaXPress single-link dedykowany dla IIoT oraz do przemysłowych zastosowań wizyjnych. Niedrogi, a jednocześnie wydajny, Aon-CXP został zoptymalizowany tak, aby mógł być użyty w najnowszych kompaktowych chłodzonych kamerach przemysłowych z jednozłączowym interfejsem CXP - popularnych w IIoT. Połączenie kamery z pojedynczym łączem CXP z frame grabber'em Aon-CXP wprowadza udogodnienie dla systemu wizyjnego  wyposażonego w GigE Vision czy też USB3.0. Pozwala na tańszą i szybszą transmisję danych oraz wykorzystanie dłuższego okablowania. Dodatkowo dostarcza wiele funkcji nieobsługiwanych przez kamery GigE Vision lub USB3.0, takich jak wyzwalacze, enkodery, oświetlenie stroboskopowe, generatory przebiegów i wsparcie dla enkoderów kwadraturowych. Wszystkie komponenty sprzętowe jak i programowe system BitFlow Aon-CXP pochodzą od jednego producenta, co eliminuje potencjalne problemy z integracją systemu.
 
Obecnie wizja maszynowa jest reaktywnym narzędziem do identyfikacji wadliwych części. Jednakże w dobie IIoT jej zastosowania zaczynają wykraczać poza podstawową kontrolę jakości czy współpracę z robotem. Dzięki możliwości komunikacji systemy wizyjne będą wykorzystywane do pobierania danych z obrazów w celu prowadzenia statystyk, budowania bazy informacji o stanie procesu, jak również usprawniania w czasie rzeczywistym współpracy maszyn w całym łańcuchu produkcyjnym.

Więcej informacji o produkcie Aon-CXP  tutaj.

prasa i literatura branżowa