Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Nowy robot NASA zbudowany dla ISS zawiera różnorodne systemy wizyjne

Nowy robot-asystent o nazwie Astrobee stworzony przez NASA do operacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS został wyposażony w zestaw kamer i czujników, które pozwolą mu poruszać się w przestrzeni kosmicznej i poznać środowisko.

 
13:20
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Trzy roboty Astrobee dostarczone do ISS zostały nazwane Honey, Queen i Bumble. Mają kształt sześcianu o boku 32 cm. Mogą poruszać się autonomicznie lub być sterowane za pomocą kontrolera. Zostały stworzone w Centrum Badań Ames NASA w Moffett Field w Kalifornii, aby pomóc astronautom w utrzymaniu, śledzeniu zapasów, przeprowadzaniu eksperymentów i nauce o tym, jak ludzie i roboty będą zachowywać się w kosmosie.
Astrobee o akumulatorowym napędzie wirnikowym  mogą poruszać się w każdym kierunku przy zerowej grawitacji. Są wyposażone w ramię do chwytania obiektów i poręcze. Gdy stan baterii jest niski, Astrobee automatycznie frunie do stacji ładowania.
Roboty używają sześciu komercyjnych, ogólnodostępnych czujników zewnętrznych do nawigacji. Kamera NavCam z kolorowym obrazem o stałej ogniskowej w kolorze z szerokim polem widzenia przesyła nagranie do stacji kontroli robota z częstotliwością 1Hz.  Kamera SciCam z obrazem w kolorze i autofokusem transmituje na żywo filmy HD na kanale kosmos- Ziemia. Wraz z systemem antykolizyjnym LiDAR są zlokalizowane w przedniej części robota.
W tylnej części Astrobee znajduje się DockCam, prawie identyczna jak NavCam, która służy do lokalizacji w trakcie manewrów podłączania do stacji ładowania. Astrobee może połączyć się ze stacją za pomocą złącza Ethernet, aby pobrać dane aktywności robota i operacyjny backup z działań, co jest przesyłane do stacji kontroli na Ziemi.
PerchCam, identyczna jak NavCam, jest zlokalizowana w tylnej części i obraca się, aby zlokalizować poręcze stacji ISS. Astrobee opiera się o poręcze w celu zredukowania zużycia energii i nie stawania na drodze astronautom w trakcie operacji. Astrobee posiada także zestaw czujników na górnej części nazwanych SpeedCam, które wykorzystują widzenie w podczerwieni, inercyjne jednostki pomiarowe i tradycyjną optykę do oszacowania przyspieszenia i prędkości, by uniknąć kolizji.
NASA zamierza udostępnić Astrobee do wglądu naukowców, którzy chcieliby przeprowadzić eksperymenty.
 
Źródło: www.vision-systems.com, zdjęcia: NASA
 

 

prasa i literatura branżowa