Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Messe Stuttgart potwierdziło daty kolejnej edycji wiodących targów przemysłowego przetwarzania obrazu - Vision 2018, które odbędą się w dniach 6-8 listopada 2018 na terenach targowych Landesmesse Stuttgart. Zachęcamy do odwiedzenia już dostępnej oficjalnej strony wydarzenia i śledzenia na bieżąco wiadomości związanych z czołowym wydarzeniem z naszej branży przemysłowych systemów wizyjnych. Na stronie nie zabraknie przydatnych informacji dla wystawców, odwiedzających, jak również wszystkich zainteresowanych w dziedzinie wizji maszynowej.
12:02
Dodał: Redakcja Serwisu (1)
Targi VISION to wiodąca impreza wystawiennicza branży przemysłowego przetwarzania obrazu i technologii identyfikacyjnych.

Szeroki zakres tematyczny obejmuje:
  • systemy przetwarzania obrazu i kamery inteligentne,
  • komponenty systemów wizyjnych (takie jak oświetlenie, optyka, lasery, kamery, kamery na podczerwień, kamery odchylenia poziomego, kamery high-speed, czujniki optyczne, procesory, przyrządy pomiarowe do obróbki obrazu, oprogramowanie komputerowe i inne),
  • usługi w zakresie dokumentacji technicznej, konstruowania, prototypowania, badań, prasy fachowej i doradztwa.

Wydarzenie jest idealną okazją, do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z przedsiębiorcami z branży, jak również do poznania produktów, trendów i innowacji oraz znalezienia odpowiednich rozwiązań w dziedzinie wizji maszynowej.

Oficjalna strona internetowa wydarzenia.

​Link do wydarzenia w kalendarium SystemyWizyjne.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z wieloma bieżącymi i archiwalnymi propozycjami imprez i wydarzeń branżowych, o których informacje dostępne są za pomocą kilku prostych kliknięć w kalendarium.

 
                                                                                                                            

 

Co było warte uwagi podczas ubiegłej edycji targów - Vision 2016?

Podczas Vision 2016 wśród prezentowanych technologii i innowacyjnych rozwiązań największym zainteresowaniem cieszyły się, jakże popularne ostatnio w branży przemysłowego widzenia maszynowego, technologie w zakresie obrazowania hiperspektralnego, wbudowanych systemów wizyjnych, wizji maszynowej 3D. Prezentowane szerokiemu gronu odbiorców były również szczegółowe rozwiązania stosowane w przemysłowych systemach wizyjnych, jak płynne soczewki, czujniki wykorzystujące fotodiody czy okablowanie dedykowane do wizyjnych aplikacji pomiarowych. Po raz kolejny byliśmy świadkami bardzo dynamicznego rozwoju, który stale obserwujemy się w tej branży przemysłu.

Z niecodziennym pytaniem do odwiedzających targi VISION 2016 zwrócił się Manfred Pail - CFO w firmie Perception Park.

"Czy wiedzieliście, że możecie zobaczyć słodkość winogrona?"

To, o czym teraz mówimy, to hiperspektralna wizja maszynowa, która opiera się na wykorzystaniu światła, w zakresie światła widzialnego i podczerwonego (NIR/SWIR).

Zdaniem Pail'a:

"Każdy klient może dowolnie rozbudowywać swoją aplikację, dostosować ją do własnych potrzeb oraz wykorzystać do tego dowolne rozwiązanie IT. Tak zwany 'manufacturer-neutral' gotowy system od Perception Park pozwoli użytkownikom na  korzystanie z narzędzi przetwarzania obrazu z wykorzystaniem różnego rodzaju kamer hiperspektralnych. Obecnie oprogramowanie pracuje w czasie rzeczywistym na standardowych komputerach przemysłowych wyposażonych w konwencjonalne karty graficzn. W przyszłości -  wykorzystując możliwości kompaktowych systemów wbudowanych."

Stemmer Imaging - partner sprzedaży produktów Perception Park w Azji i Europie - na przykładzie kamer CCI (ang. Chemical Colour Imaging), oferuje użytkownikom również gotowe i kompleksowe rozwiązania.
 

"Ideą jest oświetlenie badanego obiektu światłem w zakresie 100 różnych długości fal, a następnie analizowanie jego odbicia"`

- wyjaśnia Peter Stiefenhöfer - Head of Marketing and Public Relations w Stemmer Imaging.

Każdy materiał odbija różne długości fal w różny sposób - dzięki temu, na podstawie wzorców, możemy rozpoznać np. zepsute części owoców.


Jakość i stabilność systemu wizyjnego

Kathrin Martens z Basler AG zauważyła kluczowy tendencję związaną z prezentowanymi rozwiązaniami podczas VISION 2016:

"Wszystkie produkty renomowanych producentów stają się podobne pod względem instalowanego sprzętu. Bardziej niż kiedykolwiek, firmy prześcigają się w tym, co mogą dodatkowo zaoferować oprócz samego produktu."

Nie chodzi jedynie o dostarczenie skoordynowanych komponentów wizyjnych, ale również o zapewnienie jakości i stabilnego systemu wraz z profesjonalną poradą. Niezawodność i postępowość producenta i jego produktów odgrywają zatem coraz ważniejszą rolę dla klientów.


Co więcej?

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko firmy Edmund Optics, która współpracuje z Pixelink - specjalistą w dziedzinie kamer wyposażonych w autofocus i technologię ciekłych soczewek 

Według Rhiannon Jenkins - Project Engineer w Pixelink:

"Użycie soczewek modułowych Cx, wyprodukowanych przez Edmund Optics, upraszcza integrację filtrów, soczewek płynnych i innych elementów optycznych. W połączeniu z prezentowaną kamerą Pixelink uzytkownicy mogą w z łatwością stworzyć elastyczny system wizyjny - idealny do aplikacji inspekcji i mogący pracować na dwóch różnych odległościach roboczych."

Efektywność systemu wizyjnego opiera się na przetwornikach obrazu. Jednym z producentów tychże komponentów był instytut Fraunhofer Institute for Microelectronic Circuits and Systems (IMS).

Wśród wielu innych systemów IMS produkuje czujniki dla systemów LiDAR (ang. Light Detection and Ranging), które dają samochodom zdolność autonomicznego lokalizowania i rozpoznawania innych pojazdów na drodze, rowerzystów, pieszych czy budynków. Czujniki LiDAR, wytwarzane są w standardowym procesie produkcji technologii CMOS, składają się z wielu fotodiod (SPAD), które charakteryzują się wyjątkową wrażliwością na światło. Dzięki temu czujniki umożliwiają dokładniejsze wykrycie obiektów.

Jak mówi naukowiec Jennifer Hess:

"Zajmujemy się integracją i optymalizacją tych wysoko czułych  diod w technologii CMOS 3.5 μm. Dzięki temu możemy projektować skuteczniejsze sterowanie oraz skrócić czas aplikacji LiDAR - zwiększając ich niezawodność i efektywność. Seryjna produkcja rozpocznie się w 2018 r.

W przeszłości wielu użytkowników zaniedbywało kwestię znaczenia okablowania w poprawnym działaniu aplikacji wizyjnej, jednakże teraz to się zmieniło! Components Express (CEI) obecnie produkuje standardowe kable "na-miarę", zapewniające tak wysoką jakość i wydajność transmisji danych, że nie boi się nawet wkraczającej do tego obszaru wizji maszynowej - bezprzewodowej technologii przesyłu obrazu (z wykorzystaniem Wi-Fi).

Według Steve Mott -Vice President :

"Klienci przywiązują większą wagę do przetwarzania bardzo wysokich ilości danych, które muszą być przesyłane w czasie rzeczywistym, z wysokim poziomem niezawodności i wydajności ".

CEI prezentuje swoje pomysły i produkty podczas VISION już od ponad dziesięciu lat!

                                              
Redakcja SystemyWizyjne.pl gorąco zachęca do odwiedzenia kolejnej edycji targów VISION 2018, na których z pewnością nie zabraknie innowacyjnych rozwiązań, rewolucyjnych technologii, szerokiego grona specjalistów w dziedzinie przemysłowych systemów wizyjnych. Naprawdę warto być!

Zdjęcia: Landesmesse Stuttgart GmbH


 

prasa i literatura branżowa