Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

System do testowania rur w przemyśle samochodowym

Szesnaście oczu widzi lepiej niż dwoje – system do testowania rur w przemyśle samochodowym. AICON 3D Systems GmbH jest jedną z czołowych firm dostarczających systemy pomiarowe 3D oparte na kamerach cyfrowych. Firma mieści się w Braunschweig w Niemczech. AICON 3D opracowuje i wdraża systemy inspekcyjne w różnych branżach, jednak głównym obszarem działania jest przemysł samochodowy i lotniczy. Najnowszy produkt tej firmy otworzył nowe rynki i jest ciągle rozwijany. 
13:40
Dodał: Redakcja Serwisu (1)

Złożona geometria i wysoka jakość

W samochodzie poprawne zainstalowanie rur i przewodów wpływa na bezpieczeństwo użytkownika. Podczas instalacji w samochodzie 12 rożnych systemów liczy się każdy milimetr. Przestrzeń pod pojazdem jest ograniczona, każdy błąd w układach hydraulicznych lub paliwowych może drastycznie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania, dlatego też wymagana jest dokładna kontrola wszystkich rur i przewodów. Tradycyjnie przemysł samochodowy używał narzędzi mechanicznych do sprawdzania poprawności rur, często też korzystano z kontroli wizualnej. Taki sposób kontroli jakości nie zapewniał elastyczności i był kosztowny. Każdy typ rury dla każdego pojazdy musiał mieć własne narzędzie kontrolne. W przypadku najmniejszej zmiany geometrii rury, narzędzie kontrolne musiało być wymieniane. 
 

Cyfrowa kontrola jakości: szybkość i precyzja

Sytuację zmienił wprowadzony przez AICON 3D system do pomiaru geometrii i kontroli jakości rur TubeInspect. Do kontroli system ten wykorzystuje szesnaście kamer cyfrowych firmy Allied Vision Technologies. Kontrolowana rura umieszczana jest w polu widzenia kamer, gdzie kamery określają i zamieniają na postać cyfrową jej geometrię. TubeInspect może mierzyć rury o średnicy od 4 do 200 mm. Proces kontroli jest bardzo szybki. Pomiar rury z piętnastoma zagięciami trwa od 10 do 20 sekund. Wyniki pomiarów mogą być zapisywane w bazie danych, co pozwala na dokumentowanie i śledzenie procesu produkcji i kontroli każdej z rur.

Obraz cyfrowy rury porównywany jest z modelem wzorcowym, a wszelkie odchyłki zaznaczane są na ekranie kolorami. Jeżeli rury wymagają poprawienia, system poprzez serwer może przesłać korektę do zaginarki CNC. Pozwala to w łatwy sposób ograniczyć produkcję braków i na bieżąco śledzić stan maszyny.

Dzięki wysokiej rozdzielczości kamer cyfrowych AVT Marlin i możliwości jednoczesnego pobierania obrazu z szesnastu kamer umieszczonych pod różnymi kontami, osiągnięto niezwykłą precyzję w odwzorowaniu geometrii rur. Istnieje możliwość rejestracji zgięć pomiędzy 5 a 180 stopni, jak również jednoczesnej rejestracji wielu zgięć na jednej rurze.

„Pamięć wewnętrzna kamer jak i opóźnienie transmisji obrazu („deferred mode”) bardzo dobrze sprawdzają się w systemie TubeInspect” stwierdził Günter Suilmann, dyrektor sprzedaży w AICON. „Dzięki temu nawet cienkie i elastyczne rury mogą być synchronicznie zarejestrowanie przez wszystkie kamery jednocześnie, nawet jeżeli nadal drgają. Interfejs FireWire (IEEE 1394a) również oferuje dodatkowe korzyści. Nie jest wymagany frame graber oraz multiplet co zdecydowanie upraszcza system i pozwala na redukcję kosztów. Synchroniczne pobieranie zdjęć ze wszystkich kamer zdecydowanie zwiększa precyzje pomiarów”

TubeInspect otrzymał Nagrodę Innowacji Przemysłowych przyznawaną przez niemiecki „Initiative Mittelstand” (Inicjatywa dla małych i średnich przedsiębiorstw) oraz wydawnictwo Huber.

Zastosowanie w praktyce

Dzięki precyzji i szybkiej transmisji korekty błędów do maszyn zginających, system TubeInspect udowodnił własną wartość dla przemysłu motoryzacyjnego. Dzięki ciągłemu rozwojowi aktualnie używany jest przez około czterdziestu różnych miejscach na świecie przez głównych producentów i dostawców w przemyśle samochodowym.

Więcej informacji o urządzeniu TubeInspect można znaleźć na stronie producenta: www.aicon.de

Informacje na temat kamer firmy AVT dostępne są pod adresem www.alliedvisiontec.com lub na stronie internetowej wyłącznego dystrybutora Allied Vision Technologies, firmy Parameter AB: www.parameter.pl 

Źródło: AVT


prasa i literatura branżowa