Logowanie

nie pamiętam hasła

Jesteś firmą i nie posiadasz konta?
Zdobądź dostęp do funkcji serwisu:

  • wizytówka
  • artykuły
  • wydarzenia
  • produkty
  • zapytania ofertowe
  • newsletter

Partnerzy serwisu

Przedstawiciele branży systemów wizyjnych na Hannover Messe 2017

W dniach od 24 do 28 kwietnia 2017 r. odbyły się największe na świecie przemysłowe targi Hannover Messe. Na ogromnych terenach wystawienniczych liczących całe 400 tys. m², najnowsze technologie i rozwiązania prezentowały firmy z wielu gałęzi przemysłu. Wśród nich nie zabrakło również czołowych przedstawicieli bliskiej nam branży systemów wizyjnych stosowanych w przemyśle. 
12:29
Dodał: Redakcja Serwisu (1)

Oto niektóre, najciekawsze naszym zdanie prezentacje:

Firma SICK w odpowiedzi na pytania stawiane przez swoich inżynierów, jak również samych klientów, takie jak: Jakie elementy przemysłu 4.0 są już dostępne? Co tak właściwie oznacza pojęcie "przemysł 4.0" dla projektowania procesów produkcyjnych i logistycznych? I jak ma się przemysł 4.0 w przypadku indywidualnych zastosowań? stworzyła inteligentną technologię czujników. 

Podczas targów Hannover Messe 2017 SICK pokazał możliwości inteligentnych i niezawodnych czujników w kontekście przemysłu 4.0. Celem wystawy było zwrócenie uwagi na wyzwania stawiane przez przemysł 4.0 oraz przedstawienie rozwiązań oferowanych przez SICK.

Prezentowane stanowisko z robotem współpracującym wyposażone zostało w czujniki wizyjne 3D Visionary-T, laserowe skanery bezpieczeństwa oraz systemy wizyjne 2D z rodziny Inspector. Wszystkie komponenty komunikowały się ze sobą, umożliwiając przepływ danych. Z kolei możliwość przechowywania danych w chmurze pozwalała na ich przetwarzanie oraz wizualizację.

      

Atrakcją na stoisku firmy Omron - producenta czujników wizyjnych dedykowanych do operacji identyfikacji i inspekcji, był robot FORPHEUS - stworzony do nauki gry w tenisa stołowego. Każdy mógł zmierzyć swoje siły w grze z robotem, wykorzystującym uczenie maszynowe.

Robot analizując ruch przeciwnika oraz prędkość i trajektorię piłeczki dokonywał oceny umiejętności gracza i dostosowywał poziom trudności gry. Maszyna wyposażona została w czujniki wizyjne oraz kamery rejestrujące położenie piłeczki z prędkością 80 razy na sekundę. Prędkość piłeczki rejestrowana jest z pomocą kontrolera 1000 razy na sekundę, a za grę robota odpowiedzialne są algorytmy przewidujące punkt odbicia piłeczki odbitej przez robota.

  

Niewątpliwie ciekawą nowością, którą mogliśmy obejrzeć podczas targów był dwuramienny robot YuMi w pełni współpracujący z człowiekiem produkowany przez ABB i przeznaczony do montażu małych części. Robot wyposażony został w kamerę służącą do lokalizacji części oraz oprogramowanie Vision Guided Robotics (VGR) od firmy Cognex.

    

Na targach w Hannoverze swoją premierę miał również czujnik wizyjny 3D, współpracujący z robotem w czasie rzeczywistym (percepcja – akcja) - rc_visard - zaprezentowany przez firmę Roboception. Jest to pierwszy na świecie czujnik 3D, dzięki któremu robot może postrzegać swoje otoczenie i lokalizować swoją pozycję w przestrzeni z bardzo dużą dokładnością. Innowacyjny, wydajny czujnik rc_visard jest dodatkowo wyposażony w procesor do przetwarzania obrazów, co pozwala na eliminację konieczności stosowania zewnętrznego komputera PC – idealny do stosowania w robotach mobilnych. Jest odporny na zmienne warunki oświetleniowe oraz obsługiwany przez interaktywne oprogramowanie plug-and-play dostępne z poziomu przeglądarki.

    
 

Wśród światowych producentów i dystrybutorów oferujących swoje rozwiązania z branży systemów wizyjnych znaleźli się również:
Stemmer Imaging – wiodący dostawca rozwiązań w zakresie wizji maszynowej w północnej Europie jak również i w Polsce,
BALLUFF – w szerokiej ofercie czujników i komponentów stosowanych w automatyce, posiada wiele komponentów wizyjnych,
FLIR – światowy lider w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy kamer termowizyjnych
oraz wiele innych.

    

Jak co roku bogaty program targów zawierał nie tylko ciekawe ekspozycje wystawców ale również szereg konferencji oraz innych wydarzeń dla odwiedzających Hannover Messe 2017.


prasa i literatura branżowa